top of page

A színek hatalma 2. rész

  • Somogyvári Edit
  • Jan 19, 2018
  • 3 min read

Az előző bejegyzésemben a színek jelentőségéről és szimbolikájáról, a tudatos színhasználat néhány esetéről írtam. Ahhoz, hogy az öltözködésben és akár a lakberendezésben is tudjuk tudatosan alkalmazni a színeket, tisztába kell lennünk a főbb fogalmakkal, amire majd a későbbi posztjaimban is vissza fogok olykor utalni. Ezekről szeretnék egy rövid összefoglalót adni a mai írásomban.

Színkör

Már a 13. században foglalkoztak a színek hatásával, de Isaac Newton volt az első, aki gyakorlati értekezést írt a színek kialakulásáról és azok viselkedéséről, viszont a mai színanalízishez azt a 12 osztású színkört használjuk, amit Johannes Itten alakított ki a 20. század elején.

Az első rendbeli színek: a vörös, a kék, a sárga-ezek azok a színek, melyek a konstruktív színelmélet szerint nem hozhatók létre más színek keverékéből.

A másod rendbeli színek: zöld, narancs, és az ibolya- két első rendbeli szín keverésekor keletkeznek.

A harmad rendbeli színek: egy első rendbeli és egy másod rendbeli szín keveréséből kapjuk meg- ezek a sárgásnarancs, kékeszöld, kékes ibolya.

A fehér és a fekete és a szürke nem része a színkörnek, a feketét a színelmélet nem tekinti színnek, míg a fehér magába foglalja az összes színt. A három színt „semleges” , akromatikus színnek nevezzük. Az ő szerepük a színek világosításában vagy sötétítésében van.

A színek fő tulajdonságai

Színezet: amikor a kék sárga, zöld színről beszélünk, valójában ezek legszembetűnőbb tulajdonságát a színezetét nevezzük meg.

Króma: a szín tisztaságát, élénkségét, telítettségét jelenti, vagy azt, hogy mennyire tér el a színtelen „szürkétől”.

Élénk/harsogó/telített színek-nincs benne sem fehér, se fekete sem szürke

Tompa/fakó/fáradt színek- szürke bizonyos mennyiségben található

Világosság: A színek önmagukban is hordoznak egy világosságot, vagyis a sárga az világosabb, mint a kék. Itt a skála két szélső értéke a fekete és a fehér.

Világos színek: minél több fehér színt keverünk az adott színezethez annál világosabb

Sötét színek: minél több feketét annál sötétebb árnyalattal bír.

Árnyalat: A legfőbb alaptétel: minden színnek van hideg és meleg árnyalata. Persze ha egymás mellé tesszük a pirosat és a kéket beindul az asszociációs érzékünk: piros: tűz, meleg, izzó, forró; kék: hideg, jég, víz.

Egy adott szín meleg-hideg árnyalatát az határozza meg, hogy mennyi sárga (meleg vonás) és mennyi kék (hideg vonás) van hozzá keverve.

A paradicsom piros, mahagóni melegebb árnyalatú, míg a meggypiros, burgundi hideg árnyalatú.

Színkombinációk

A színharmóniák egy öltözeten belüli kialakításának 6féle módja lehet, amivel sosem fogunk mellényúlni. Minden ezen kívüli kombináció diszharmonikus, össze nem illő hatást fog kelteni.

  1. Komplementer színek

Nagyon egyszerű megjegyezni, a színkör egymással ellentétes oldalán lévő színek összepárosítása. Például: piros-zöld. Az erős kontraszt kiemeli ezeket a színeket, viszont arra kell figyelni, hogyha a meleg színek állnak jól nekünk, akkor a hideg színeket az arcunktól távolabb viseljük.

2. Analóg színek

Az egymás melletti színek kombinációját nevezzük analóg színkombinációnak. Ha nagyon nyugtató hatást szeretnénk elérni, akkor érdemes erre tenni le a voksunkat. A stylist szakmában sokszor hívják ezt monokróm összhatásnak is.

3. Triád színek

A színkör egyelő oldalú háromszöget képző színeiből alakul ki ez a színkombináció, ami alapjában véve egy nagyon élénk színpárosítás. Szóval óvatosan lányok vele, az a javaslatom, hogy egy színt válasszatok ki, ami domináns és a másik kettőt pedig kisebb mértékben használjátok egy szetten belül.

4. Osztott komplementer színek

Ez olyan variációja a komplementer párosításnak, hogy a szemben lévő szín melletti két színt használjuk egy adott outfitben. Ez egy erős színkontraszt, így lehetőség van csak a kiegészítőkön megjeleníteni.

5. Negyedelő színek

Itt két típus van a téglalap és négyzet formában párosított színek kombinációja. A négyzet színpárosítást főként a férfidivatban és az enteriőr designban köszön vissza. Ennek a színkombinációnak a használatát viszont már a haladóknak ajánlom.

A színek tulajdonságainak és kombinációinak ismeretével a tudatos öltözködés egy következő lépcsőfokára léphettek. Javaslom, hogy legyetek kreatívak és bátrak! Próbáljátok a ruhatárotokat más szemmel nézni, és kitalálni új szetteket. Nézzetek sok divatmagazint is, hiszen a vizuális érzéketek is fejlődik ezzel. Az ezt követő bogbejegyzésemben az egyes színekről és azok pszichológiájáról, és a mindennapokban a kombinálásáról fogok írni!

Comments


#TAGS

© 2017 by Edit Somogyvári. Proudly created with Wix.com

bottom of page