DIOR hazatért!
- Somogyvári Edit
- Nov 28, 2017
- 2 min read

Rendhagyóan most nem a mindennapok divatjával szeretnék jelentkezni, hanem egy izgalmas virtuális utazásra szeretnélek Titeket meginvitálni, ahová volt szerencsém személyesen ellátogatni.
Judittal a Lunaland Fashion bloggerével felkerekedtünk, és ellátogattunk a divat fővárosába, Párizsba, ahol egy csodálatos kiállításon vehettünk részt. 70 éves lett a DIOR-ház, és ennek apropóján az összes ikonikus kollekciót, cipőt, ruhát, sok történelemmel fűszerezve egy helyen nézhettük meg. Ahhoz, hogy oda eljuthassunk repülőre kellett szállni, ami bevallom számomra egy rémálom, de igyekeztünk egy kis szíverősítővel jó magyarosan helytállni ebben a nehéz helyzetben :-).

Nem tudom, hogy Ti voltatok-e már Párizsban - én bevallom most először- és kicsit féltem, hogy az a kép, ami a fejemben volt, tényleg olyan hatással lesz-e rám. Amikor a transzferbuszról megpillantottam a távoli Eiffel-tornyot minden kétségem elszállt. Van egy magnetikus hatása a toronynak, mert akár merre jártunk mindig azt kémleltem. A kiállítás előtt volt egy kis időnk körbenézni, így magunkban szívhattunk egy kis francia életérzést! :-)


A bemutató a Musée des Arts Décoratifs-ban volt, ami a Louvre mellett található, szemmel láthatóan a július óta tartó kiállítás iránt az érdeklődés nem lanyhult, hiszen hosszú sorok (többségében nők:-)) várakoztak a bejutásra. Amíg Ti is várakoztok ezen a virtuális sétán, néhány infót azért elmondok DIOR-ról.
1905-ben született, és mint sok divattervező őt is más pályára szánták, illusztrátorként kitűnt tehetsége, és több divatházba kerültek el kezdetleges sapkatervei. 1938-ban a svájci Robert Piguet divatházhoz szerződik, ahol már, mint tervező, első sikereit aratja. Dior különösen a New Look-stílussal vált népszerűvé 1947 táján.

A NEW LOOK ikonikus ruhája
A DIOR-ruhákat az egyszerű vonalak jellemzik. Tervezőjük kemény bélésanyagokat, merevítéseket használt, ezzel mintegy bedolgozva a ruhákba a formatartó alsóruhákat.
Dior törzsvevői közé tartoztak brit Margit hercegnő és Evita Peron. Dior eleganciája és előkelő kifinomultsága a párizsi haute couture nagyjai közé emelte. Halálakor, 1957-ben cége már 15 országban több mint kétezer embernek ad munkát. Helyét párizsi üzletében a fiatal Yves Saint-Laurent, Londonban és New Yorkban Marc Bohan vette át. Fiatal tervezők sorát indította el a pályán, YSL első kollekciója 1955-ben a Dior-háznál óriási siker. Ő 1960-ban alapított önálló céget, de utóda, Gianfranco Ferré tovább építette a Dior-ház hírnevét. 1997-től az avantgárd angol John Galliano követte (védjegye: kalózfejkendő), a férfidivatot 2001-2007 között Hedi Slimane felügyelte.
Na de nem csigázlak Titeket tovább, jöjjenek a képek! A kiállítás Christian életéről és személyes tárgyainak bemutatásával indult.


Ezután jöttek a fekete és fehér szobák váltakozása, és a színek csodálatos és izgalmas túlburjánzó világa a ruhák és kiegészítők, cipők kavalkádjában.







SELFIE TIME :-) !!!

Nade térjünk vissza a ruhákhoz :-)






A legutolsó szoba egy óriási bálterem volt, ahol a fények, a hangok, illatok és a csodás estélyik egy nagy egészet alkotva olyan hatást keltettek, mintha egy templomban járnánk, DIOR templomában. Szép befejezése egy izgalmas kiállításnak.



.... és Aki idáig végigolvastam a bejegyzésem, abban felmerült, hogy mit takar a cím? Miért is tér haza DIOR? Keresztanyámnak említettem, hogy megnézzük a kiállítást, és ő cinkosan megemlítette, hogy neki van egy EREDETI DIOR táskája. Elég kalandosan jutott el hozzá, de szívesen nekem adja. Ujjongásom után rögtön felötlött bennem, hogy én ezzel az ikonikus darabbal szeretnék végigsétálni a kiállításon, és a táska is visszatérhet egy röpke kirándulás erejéig onnan, ahonnan elindult! :-)

Ha valaki szeretné megnézni ezt a csodás kiállítást még megteheti január 7.-ig, jegyet az alábbi linken tudtok vásárolni: http://www.lesartsdecoratifs.fr/francais/musees/musee-des-arts-decoratifs/actualites/expositions-en-cours/christian-dior-couturier-du-reve
Au revoir!

Comments